Grupa Green Blog Chcesz wiedzieć jak działa fotowoltaika?

19.05.2020, 11:00
Chcesz wiedzieć jak działa fotowoltaika?

Sercem instalacji fotowoltaicznej są ogniwa fotowoltaiczne, z których złożone są moduły fotowoltaiczne. To one zamieniają energię słoneczną w energię elektryczną. W tym celu foton (czyli minimalna jednostka światła) pada na płytkę krzemową, z której zbudowane jest ogniwo fotowoltaiczne.

Jednostka światła jest pochłaniana przez krzem i wybija elektron ze swojej pozycji zmuszając go do ruchu. Ten ruch to właśnie przepływ prądu elektrycznego. Panele fotowoltaiczne produkują prąd stały, więc aby korzystać z energii elektrycznej konieczny jest falownik (inwerter), który zmieni prąd stały paneli fotowoltaicznych na prąd zmienny. Instalacja fotowoltaiczna nie produkuje spalin zanieczyszczających środowisko, jest ekologicznym rozwiązaniem ze względu na brak emisji dwutlenku węgla czy siarczanów. Inwestując w instalację fotowoltaiczną kończą się problemy z rachunkami za prąd. 

W okresie dużego nasłonecznienia zużywamy energię na własne potrzeby, natomiast nadmiar oddajemy do sieci energetycznej, natomiast w okresie zimowym korzystamy ze zbilansowanych w sieci rezerw. Na wykorzystanie nadwyżek wyprodukowanej energii oraz wprowadzonej do sieci jest aż 365 dni od daty odczytu rozliczeniowego. Dobrze dobrana instalacja umożliwia korzystanie z darmowego prądu przez cały rok.