Grupa Green Blog Dlaczego teraz jest dobry czas na inwestycje w fotowoltaikę?

17.11.2020, 22:01
Dlaczego teraz jest dobry czas na inwestycje w fotowoltaikę?

Uważasz, że obecny jesienno-zimowy okres to zły czas na inwestycję w fotowoltaikę? Wydaje Ci się, że nie warto zakładać fotowoltaiki jesienią, gdy pochmurne dni zmuszają do korzystania z prądu z sieci? Przeczytaj poniższy wpis, żeby przekonać się, że nie warto odkładać decyzji o zakupie instalacji fotowoltaicznej.

1 styczeń 2021 to data, kiedy zacznie obowiązywać opłata mocowa i przyczyni się do wzrostu wydatków za prąd o około 10 procent. 

Pieniądze uzyskane dzięki opłacie mocowej mają posłużyć unowocześnieniu elektrowni i zbudowaniu nowych. Opłata mocowa zostanie nałożona zarówno na gospodarstwa domowe jak i na przedsiębiorców, którzy pozyskują prąd z konwencjonalnych źródeł energii. W przypadku gospodarstw domowych opłata mocowa będzie pojawiać się na comiesięcznym rachunku. Wysokość opłaty mocowej ma być uzależniona od rocznego zużycia energii elektrycznej. W praktyce oznacza to, że im więcej energii zużywa dane gospodarstwo, tym większa będzie opłata mocowa. Przyjmując, że przeciętne gospodarstwo domowe płaci co miesiąc 100-150 zł za prąd, to w skali roku opłata mocowa mogłaby wynosić ok. 120 zł. To oznaczałoby wydatki na prąd większe o ok. 10 procent. Na wzrost wydatków za prąd muszą przygotować się też firmy. To z kolei może oznaczać, że przedsiębiorcy będą chcieli przerzucić część dodatkowych kosztów na swoich klientów. Szacowana średnia wysokość opłaty mocowej to 45 zł za 1 MWh. Biorąc pod uwagę szacowane ogólne koszty rynku mocy dodatkowy koszt dla podmiotu zużywającego w ciągu roku do 10 000 MWh - może wynieść 450 tys. zł, a dla firm zużywających do 100 000 MWh - może wynieść nawet 4 500 000 zł.

W przypadku montażu instalacji, która w całości pokryje zapotrzebowanie na energię elektryczną, opłata mocowa nie będzie naliczana. Jest to więc kolejna oszczędność dla właścicieli mikroelektrowni. Dzięki temu możliwe jest zmniejszenie rachunków za zużyty prąd, a tym samym zminimalizowanie opłaty mocowej.

Opłata mocowa jest naliczana ryczałtowo dla odbiorców taryfy C, czyli dla grupy małych i średnich przedsiębiorstw. Oznacza to, że będziesz płacił zależnie od tego, ile energii z sieci zużyjesz rok wcześniej! Im wcześniej zainstalujesz fotowoltaikę w firmie, tym mniej prądu z sieci skonsumujesz i w tym niższe progi będziesz się kwalifikował, a w konsekwencji zapłacisz mniej. Co ważne, w przyszłym roku już od samego początku będziesz pobierać mniej energii z sieci, a zatem opłata mocowa w roku 2022 będzie znacząco mniejsza, a nawet może jej nie być wcale.

Pamiętaj, że instalacja fotowoltaiczna to ratunek przed rosnącymi cenami prądu. Wyprodukowaną, dzięki promieniom słonecznym energię możesz wykorzystać nie tylko do zasilenia urządzeń elektrycznych ale również do ogrzania pomieszczeń.