Grupa Green FAQ

FAQ

Zebraliśmy najczęściej pojawiające się Wasze pytania i krótko odpowiedzieliśmy na nie. Bardziej szczegółowych informacji udzielą nasi doskonale przygotowani handlowcy.

1. Czy fotowoltaika działa sprawnie w zimie?

Instalacja fotowoltaiczna jest systemem całorocznych, nawet w zimie produkuje energię elektryczną, jednak należy pamiętać, że krótszy dzień i mniejsze natężenie promieniowania przyczyniają się do zmniejszenia wydajności systemu. 

2. Czy zalegający śnieg lub uderzający grad mogą zniszczyć panele fotowoltaiczne?

Nie, panele fotowoltaiczne są w pełni przystosowane do bardzo trudnych warunków atmosferycznych. W procesie produkcji moduły fotowoltaiczne poddawane są wielu testom wytrzymałościowym, które pokazują, że są to urządzenia bardzo odporne nawet na ciężkie warunki atmosferyczne. Panele fotowoltaiczne są pokryte hartowanym szkłem, więc nie jest wcale tak prosto doprowadzić do ich uszkodzenia. Przykładowo, wytrzymają np. gradobicie o wielkości piłki golfowej oraz uderzające w podłoże z prędkością 80 km/h z odległości metra. Śnieg również nie jest groźny dla instalacji – panele fotowoltaiczne wykazują wytrzymałość na nacisk o sile nawet do 800 kg na m2.

3. Czy w Polsce jest wystarczająca ilość słońca, aby panele fotowoltaiczne działały sprawnie?

Mapa nasłonecznienia naszego kraju wskazuje, że na większości jego obszaru nasłonecznienie w ciągu roku wynosi od 900 do 1000 kWh/m², co jest ilością całkowicie wystarczającą do rozwoju energetyki słonecznej. Na podstawie ok. 30-letnich pomiarów IMGW, powstała mapa nasłonecznienia Polski.

4. Czy na każdym dachu można zamontować fotowoltaikę? Czy nadaje się na dach płaski?

Podejmując decyzję o zakupie instalacji fotowoltaicznej należy się przyjrzeć dachowi domu. Decydujące znaczenie odgrywa ułożenie dachu względem kierunków świata (co wpływa na nasłonecznienie i możliwe uzyski z instalacji), kąt nachylenia dachu ( optymalnie, jeśli jest to 30-40 stopni przy dachach skierowanych na południe lub 15-25 stopni, w przypadku dachów ustawionych w stronę wschodnią lub zachodnią). W przypadku dachu płaskiego, montuje się specjalne konstrukcje, dzięki którym kąt nachylenia paneli jest dopasowany do warunków.

Istotna są również ilość wolnego miejsca na połaci dachu, co jest ściśle zależne od ilości i rozmieszczenia okien dachowych, kominów, jaskółek, itp. Warunki zabudowy wpływają w decydującym stopniu na konfigurację instalacji fotowoltaicznej. Należy uwzględnić nawet najmniejsze i okresowe zacienianie modułów fotowoltaicznych przez np. lukarnę czy komin, które przy nieodpowiednim połączeniu modułów, może zredukować moc instalacji nawet do zera. 

5. Czy panele fotowoltaiczne wymagają częstej konserwacji i znacznych nakładów finansowych?

Instalacje fotowoltaiczne nie zawierają części ruchomych, więc są praktycznie bezobsługowe. Deszcz najczęsciej zmywa zabrudzenia, aczkolwiek według zaleceń producentów, należy je czyścić przynajmniej raz do roku. Jedynie w przypadku dużego zapylenia osadzającego się na panelach zalecane jest jego usunięcie. 

6. Na czym polega bilansowanie energii elektrycznej?

Zwykle wykorzystuje się ok. 20% wytworzonej przez panele energii. Gdy tak się stanie, możemy skorzystać z przywileju przysługującego nam z Ustawy o odnawialnych źródłach energii na temat systemu opustów. Dzięki niemu inwestor ma możliwość odprowadzić energię do sieci elektroenergetycznej, aby następnie bez kosztów wykorzystać pozostałe 80% energii wtedy, gdy będzie tego potrzebować. Sieć elektroenergetyczna jest zatem magazynem dla niewykorzystanej przez nas energii.